استاندار خراسان شمالی: بازگشایی گذرگاه «پرسه سو» در کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان بررسی می‌شود بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: بازگشایی گذرگاه مرزی «پرسه سو» در کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان با حضور وزرای خارجه و راه و شهرسازی بررسی می شود. محمدرضا حسین نژاد روز یکشنبه در مورد رهاورد سفر ۲۶ مهرماه هیات

کد خبر : 753
تاریخ انتشار : سه شنبه 13 دی 1401 - 10:55
بازدید : 1901 بازدید

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: بازگشایی گذرگاه مرزی «پرسه سو» در کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان با حضور وزرای خارجه و راه و شهرسازی بررسی می شود.

محمدرضا حسین نژاد روز یکشنبه در مورد رهاورد سفر ۲۶ مهرماه هیات تجاری خراسان شمالی به ترکمنستان در جمع خبرنگاران اظهارداشت: بازگشایی گذرگاه مرزی پرسه سو محور مذاکرات با همتای خود در ترکمنستان بود.

وی تصریح کرد: گرچه دیدارهایی با فعالان اقتصادی و بازدید هایی فشرده از صنایع نساجی و پالایشگاه گاز این کشور انجام شد ولی در این سفر پنج روزه مباحث زیادی برای تسهیل روابط تجاری بین خراسان شمالی و استان آخال ترکمنستان انجام شد.

حسین نژاد بیان کرد: مقدمات دعوت از استاندار آخال ترکمنستان برای حضور در خراسان شمالی و بازدید از برخی طرح های اقتصادی و فرهنگی این خطه فراهم شده است.

وی خاطرنشان کرد: با حضور استاندار آخال در خراسان شمالی و دیدارهایی که برای تعمیق روابط فرهنگی و اقتصادی انجام می گیرد، مسیر برای بازگشایی گذرگاه مرزی هموارتر خواهد شد.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی افزود: حدود ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک بین ۲ کشور وجود دارد ولی متاسفانه تاکنون بهره ای از این ظرفیت مرزی نشده است.

وی تصریح کرد: ترکمنستان به عنوان دروازه ورود به آسیای میانه نام برده می شود و نقش مهمی در تسهیل ارتباط تجاری ایران با این کشورها دارد.

ایجاد گذرگاه پرسه‌سو در خراسان شمالی/ مصوبه‌ای که در دولت سیزدهم جان دوباره  گرفت - ایرنا

مراودات فرهنگی چاشنی تبادلات اقتصادی

حسین نژاد با بیان اینکه نقاط مشترک فرهنگی ایران و ترکمنستان، نقش بسزایی در ارتباطات سیاسی، تجاری و اقتصادی دارد، خاطرنشان کرد: قالیچه و اسب اصیل ترکمن ظرفیت های مشترک ۲ کشور است که باید در این خصوص کارگروه های فرهنگی تشکیل شود.

وی افزود: در واقع می توان با برگزاری هفته های فرهنگی و نمایشگاه‌های صنایع دستی مشترک به ویژه در حوزه قالیچه های دوروی ترکمن روابط فرهنگی بین ۲ استان را بیش از گذشته تقویت و مقدمات مراودات تجاری گسترده را فراهم کرد.

حسین نژاد، تبادل آموزشی و دانشگاهی را از دیگر بسترهای همکاری فرهنگی بین استان خراسان شمالی و آخال ترکمستان دانست و بیان کرد: بستر فراگیری علم و دانش در دانشگاه های این استان برای جذب دانشجو در سطح ملی و بین المللی فراهم است.

وی ادامه داد: خوشبختانه با توجه به اینکه هفت درصد از جمعیت یک میلیون نفری خراسان شمالی را ترکمن زبان‌ها تشکیل می دهند، امیدواریم با امضای سند همکاری بین دانشگاه دولتی بجنورد و موسسه زبان های خارجی دولت محمد آزادی ترکمنستان زمینه تحصیل دانشجویان ۲ کشور فراهم شود.

کشور ترکمنستان، با مساحت حدود ۴۸۸ هزار کیلومتر مربع، با جمعیت حدود شش میلیون نفر و ۹۹۰ کیلومتر مرز مشترک خاکی و ۲۲۸ کیلومتر مرز مشترک آبی دارای اهمیت ویژه ای به لحاظ ژئواکونومی و ژئواستراتژیکی برای جمهوری اسلامی ایران است.

ریشه های تاریخی و فرهنگی و مسلمان بودن بیشتر جمعیت این کشور، ظرفیت های اقتصادی این کشور به خصوص در بخش نفت و گاز، عضویت ترکمنستان در سازمان همکاری های اکو و اهمیت این سازمان برای ایران را نیز می توان از دلایل اهمیت این کشور در سیاست خارجی ایران شمرد.

خراسان شمالی براساس آمار سرشماری نفوس و مسکن ۱۳۹۰ حدود ۸۶۳ هزار نفر جمعیت و  ۲۸ هزار کیلومتر مساحت دارد که ۲۸۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان دارد و استان آخال یکی از پنج استان کشور ترکمنستان و همجوار با خراسان شمالی محسوب می شود که حدود ۹۷ هزار کیلومتر مساحت و افزون بر ۹۰۰ هزار نفر نیز جمعیت دارد.

میزان مبادلات تجاری خراسان شمالی با ترکمنستان چهار درصد از مجموع مبادلات اقتصادی استان خراسان شمالی را تشکیل می دهد.

کشوری که مرز مشترک با خراسان شمالی دارد ولی تجار این استان تاکنون بهره ای مطلوب به عنوان استان همجوار از این کشور ۶ میلیون نفری نبرده اند در حالی که می تواند با پیگیری تفاهم نامه آخال و خراسان شمالی نقش خود را به خوبی در تکمیل پازل مراودات تجاری با همسایگان ایفا کند و سهمی از بازار چند میلیون نفری در منطقه پیرامونی‌مان داشته باشد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.