افزایش ۱۰ برابری خرید کودهای فسفاته و پتاسه در خراسان شمالی

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان شمالی گفت: قیمت کودهای فسفاته و پتاسه در سال جاری بین ۴۰ تا ۴۵ درصد کاهش یافته است که خرید این نول کودها در کشت های بهاره ۱۰ برابر شد.
کد خبر : 396
تاریخ انتشار : یکشنبه 28 فروردین 1401 - 7:16
بازدید : 624 بازدید

خرید کودهای فسفاته و پتاسه در خراسان شمالی ۱۰ برابر شد

به گزارش احراز http://Ehraaz.ir محسن نظام دوست روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: از کشاورزان می خواهیم که از این دو کود مهم و پایه در کشت و کار با هدف افزایش تولید و بهره وری و تامین امنیت غذایی استفاده کنند.

وی گفت: در فروردین سال گذشته کشاورزان این استان ۳۱ تن کود فسفاته در سطح اراضی استفاده کرده بودند که با کاهش قیمت این نوع کود امسال ۳۱۰ تن کود خریداری کردند.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: همچنین کشاورزان در این بازه زمانی ۲۱ تن کود پتاسه خریداری کرده بودند که امسال بیش از ۱۹۰ تن تهیه کرده اند.

وی افزود: در ۲ سال اخیر قیمت کود پتاسه و فسفاته بالا رفته بود که این امر باعث کاهش مصرف این دو کود مهم و پایه در سطح اراضی استان شد که در راستای حمایت از قشر تولید کننده برای امسال قیمت ها کاهش یافته است.

وی اظهار داشت: کیسه ۵۰ کیلویی کود پتاسیم که در دو سال اخیر با قیمت ۵۴۴ هزار تومان به فروش می رسید در سال جاری با قیمت ۲۹۹ هزار تومان از طریق شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

نظام دوست افزود: همچنین کود فسفاته هم از ۴۲۳ هزار تومان به ۲۵۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته است.

نظام دوست گفت: کاهش قیمت انواع کود در راستای افزایش حمایت از قشر تولید کننده و افزایش راندمان محصولات کشاورزی در هکتار انجام می شود.

وی اظهار داشت: افزایش قیمت این دو کود اساسی و پایه باعث کاهش مصرف آن در سطح اراضی شده بود اما هم اینک با کاهش قیمت خرید از سوی کشاورزان استقبال می شود.

نظام دوست گفت: کشاورزی این استان در سرانه کودهای شیمیایی پر مصرف نیست و در حقیقت بهره برداران این خطه نسبت به میانگین کشور کمتر انواع کود استفاده می‌کنند.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان شمالی گفت: سه هزار , ۸۰۰ تن کود اوره برای کشت بهاره بین کشاورزان این استان توزیع شد و هم اینک نیز بیش ازیک تا پایان فروردین وزیع خواهد شد .

وی افزود: علاوه بر موجودی در انبارها سهمیه کود اوره در مجتمع پتروشیمی خراسان نیز وجود دارد که کشاورزان در این خصوص هیچ دغدغه ای نداشته باشند.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان شمالی گفت: بیشترین کود توزیع شده در بین کشاورزان کود اوره بوده است.
به طور میانگین در آمار پنج ساله این استان سالانه حدود ۳۰ هزار تن انواع کود در اراضی کشاورزی استفاده کرده است که شامل ۷۰ درصد سهمیه ابلاغی از سوی مراکز مربوطه است.

سطح اراضی کشاورزی و بایر خراسان شمالی ۴۰۰ هزار هکتار است، کل اراضی استان ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار است که اکنون ۱۳ درصد از این سطح به بخش کشاورزی اختصاص دارد و ۸۷ درصد نیز اراضی غیرکشاورزی است.

۴۴ درصد جمعیت ۸۶۳ هزار نفری این استان در نواحی روستایی سکونت دارند.

حدود ۸۲ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این استان مشغول به فعالیت هستند.

برچسب ها : ، ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ehraaz دوشنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۸:۱۳

دولت باید بیشتر به قشر ضعیف کشاورز برسد