اعتراض روسا فدراسیون ها به وزیر ورزش

روسای فدراسیون‌ها در یک صورتجلسه که در قالب نامه نگاشته شده، به وزیر ورزش در خصوص آیین‌نامه هیات‌ها اعتراض کردند و خواستار اصلاح آن شدند.
کد خبر : 74
تاریخ انتشار : شنبه 29 آبان 1400 - 5:39
بازدید : 86 بازدید

نامه روسای فدراسیون‌ها به وزیر ورزش در اعتراض به آیین‌نامه هیات‌ها/ هشدار درباره احتمال تعلیق+سند

به گزارش احراز به نقل از فارس، بعد از ابلاغ اساسنامه مشترک فدراسیون‌های ورزشی و اجرایی شدن آن برای انتخابات پیشرو که وزارت ورزش برنامه زمانبندی ۱۰ فدراسیون را هم اعلام کرده، اعتراضات زیادی در خصوص آیین‌نامه ابلاغی مطرح شده است. جمع زیادی از روسای فدراسیون‌ها با ارسال نامه‌ای به حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان خواستار اصلاح آن شدند چرا که بر این باور هستند این آیین‌نامه که دخالت تاثیرگذار دولت را نشان می‌دهد، ممکن است تعلیق کل ورزش را به دنبال داشته باشد.

این آیین‌نامه که مربوط به هیات‌های استانی است، این امکان را برخلاف گذشته به مدیران کل استان‌ها می‌دهد تا تعداد زیادی از اعضای مجمع از جمله نماینده داوران، مربیان، ورزشکاران و … را خود معرفی کند. همین باعث اعتراض روسای فدراسیون‌ها شده چرا که نهادی دولتی در انتخابات نقش پررنگی دارد و در انتخابات هیات‌ها، در واقع نقش فدراسیون‌ها هیچ است. همین آیین‌نامه نشان می‌دهد وزارت ورزش سعی در اداره مستقیم فدراسیون‌ها دارد که می تواند نتایجی نامطلوبی برای ورزش کشور در پی داشته باشد.

در ادامه، نشستی میان روسای فدراسیون ها و مسئولان وزارت ورزش و جوانان برگزار شد که خروجی آن یک صورتجلسه بود. این صورتجلسه در قالب نامه ای به حمید سجادی ارسال شده است. متن این نامه به وزیر ورزش به شرح زیر است:

در خصوص دخالت حداکثری دولت در اداره فدراسیون ها و چیدمان اعضا بر اساس اختیارات مشخص شده توسط وزارت ورزش و جوانان در اساسنامه جدید فدراسیون های ورزشی به استحضار می رساند پیرو بررسی های صورت گرفته مواردی بر خلاف مصالح کشور در برابر تصمیمات آتی سازمان های بین المللی در مواجهه با اساسنامه موجود شناسایی شده است که امکان تعلیق ورزش ایران را به حداکثر ممکن رسانده است که برخی از آنها به شرح ذیل ارائه می گردد:

ارائه تعریف فدراسیون، تحت عنوان نهاد عمومی غیر دولتی در ماده یک اما تقویت نقش وزارت ورزش و جوانان در اعطای مجوزهای دولتی برای ورود اعضا در مجامع عمومی فدراسیون ها که برای مثال تعیین شرایط عضویت حقوقی برای فدراسیون های ورزشی در ماده ۸ با اختیارات قانونی که در وزارت ورزش و جوانان برای صدور مجوز باشگاه ها از طریق کمیسیون ماده ۵ تعیین شده است. به این معنا که از طریق دولت یک باشگاه می تواند به عضویت در یک فدراسیون ورزشی نائل شود که همانا دخالت دولت در انتصاب اعضاست فلذا می توانند برابر صدور مجوز و یا ابطال مجوز فعالیت باشگاه ها اعمال فشار یا دخالت مشخص اعمال نمایند.

الزام به انجام تعهدات و داشتن شرایط خاص طی ماده های ۹ و ۱۰ برای اعضای فدراسیون های ورزشی بدون داشتن جایگاه در بین اعضای مجمع دارای حق رای، با توجه به اینکه طبق اساسنامه های بین المللی فدراسیون های ورزشی اعضایی که توسط هیئت رئیسه برای تایید عضویت به مجمع عمومی معرفی می شوند، باید پس از پذیرش دارای حق رای شوند که به دلیل حفظ جایگاه وزارت ورزش و جوانان برای دسترسی به تعداد مشخصی از جایگاه های دارای حق رای در مجامع عمومی از افزایش تعداد بیشتری اعضا جلوگیری شده است تا امکان اعمال نظرهای دولتی بی اثر نگردد.

تعیین اعضایی مشخص در مجمع عمومی فدراسیون ها بدون توجه به عملکرد آنها در انجام وظایف تعیین شده در ارائه عضویت و مشخص نبودن وضعیت عضویت آنها طبق ماده ۱۳ که برای مثال اعطای حق رای به سرپرستان هیئت های استانی در مجامع  عمومی و تصویب آیین نامه ای با حداکثر دخالت ادارات کل استانی و ادارات  شهرستانی ورزش و جوانان در تعیین روسای هیئت ها، مبین هدفمند بودن تعیین جایگاه ها برای وزارت ورزش و جوانان و دخالت حداکثری دولت در اداره فدراسیون ها و چیدمان اعضا بر اساس اختیارات مشخص شده جهت حفظ حداکثری توان انتخاب یا عزل اعضای هیئت رییسه برای تداوم دخالت های مورد نیاز آتی دولت است.

لذا با تاکید بر وجود اینگونه مواد و بندهای ثبت شده در اساسنامه ابلاغی، مقتضی در سریعترین زمان ممکن کارگروهی برای رفع آنها تشکیل شود که در غیر اینصورت عواقب احتمالی تعلیق ورزش ایران به عهده وزارت ورزش و جوانان است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.