تکمیل سالن ورزشی ۶ هزار نفره پس از ۱۳ سال

سالن ۶ هزار نفری بجنورد از پروژه های ملی دولت دهم با گذشت ۱۳ سال همچنان نیمه‌کاره رها شده و از گرد و خاک میزبانی می‌کند؛ اما اینک در انتظار اقدام جهادی دولت سیزدهم برای تحقق آرزوی چندین ساله بجنوردی ها است.
کد خبر : 422
تاریخ انتشار : یکشنبه 1 خرداد 1401 - 4:08
بازدید : 346 بازدید

حسرت ۱۳ ساله بجنوردی ها برای تکمیل سالن ورزشی ۶ هزار نفره

به گزارش احراز http://Ehraaz.ir  ایرنا سال ۸۸ بود که کلنگ بزرگترین سالن ورزشی خراسان شمالی در بجنورد بر زمین زده شد اما با گذشت بیش از ۱۳ سال به دلیل پرداخت قطره چکانی اعتبار، این پروژه مهم ورزشی با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی همچنان نیمه کاره رها شده و تکمیل نشده است.

با اینکه در دولت های گذشته، وزرای ورزش و حتی مدیرانشان شعار تکمیل این پروژه ورزشی شاخص یا همان بزرگترین سالن ورزشی استان را می دادند اما خیلی  از آنها به سرانجامی نرسید و طبق محاسبات بودجه ای سال گذشته تکمیل این مجموعه ورزشی یکهزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

در واقع گرچه براساس مصوبه سفر استانی هیات دولت دهم برای ساخت و تجهیز این پروژه ورزشی حدود ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب شد و قرار بود تا پیش از پایان آن دولت در سال ۹۲ این پروژه به پایان برسد اما بدلیل پرداخت قطره چکانی اعتبارات و گاه مشکلات مدیریتی هم اینک بهره برداری و تکمیل این مجموعه ورزشی مبلغی چهار برابر اعتبار مصوب می خواهد.

سوت فرسودگی قبل از بهره برداری

فارغ از اینکه با صورت حساب مالی سال گذشته حداقل برای تکمیل این پروژه در سال ۱۴۰۰،  چهار برابر اعتبار سال مصوب مورد نیاز است، یکی  دیگر از مشکلات عمده این سالن ورزشی قبل از بهره برداری فرسودگی بتنی آن است.

یکی از کارشناسان عمرانی در گفت وگو با ایرنا می گوید: معمولا هر سازه بتنی بعد از سال ۱۰ سال فرسوده می شود در حالی از عمر این سازه بتنی حدود ۱۳ سال گذشته است.

بهزاد رحمانی می افزاید: در شرایط فعلی هر سالی که از عمر این پروژه بگذرد، علاوه بر تحمیل هزینه های مازاد ناشی از تورم، عمر مفید ساختمانی آن نیز کاهش خواهد یافت و قطعا باید فرایند مقاوم سازی با هزینه بیشتری انجام شود.

وی ادامه می دهد: از سوی دیگر با تاخیر بیش از ۱۰ سال در تکمیل این پروژه، هزینه ساخت آن چهار برابر افزایش یافته است که با رشد بار مالی موجب می شود تا دولت به دلیل تنگنای مالی این نوع پروژه ها را در اولویت قرار ندهد.

تکمیل پروژه با هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال

معاون توسعه ورزشی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: این پروژه از طرح های ملی ورزشی که حدود ۱۳ سال قبل در دست اجرا قرار گرفت که هم اکنون با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که باید با هم افزایی مسوولان استانی و ملی تامین اعتبار و تکمیل شود.

حسرت ۱۳ ساله بجنوردی ها برای تکمیل سالن ورزشی ۶ هزار نفره

داوود خدابنده می افزاید: شرکت توسعه اماکن ورزشی کشور متعهد به ساخت و تکمیل آن است به گونه ای که ۷۰درصد اعتبار از محل منابع ملی و ۳۰درصد نیز از منابع استانی باید تامین اعتبار شود.

وی ادامه داد: براساس برآوردهای مالی سال گذشته تکمیل و بهره برداری از این پروژه ورزشی یکهزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار می خواهد.

مدیرکل ورزش و امورجوانان خراسان شمالی نیز می گوید: جدای از این پروژه ورزشی، ۲ طرح ورزشی دیگر در شهرستان های شیروان و اسفراین است که تکمیل آنها در مجموع ۲ هزار میلیارد اعتبار می طلبد.

حمید امیری می افزاید: اما در این بین شاخص ترین این پروژ های ورزشی، سالن ۶ هزار نفری بجنوردٰ است.

وی ادامه می دهد: سالن سه هزار نفری اسفراین با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی و سالن ۲ هزار نفری شیروان نیز با ۴۵درصد پیشرفت فیزیکی از دیگر پروژ های ورزشی مطرح استانٰ است که ساخت آنها از سال ۸۹ شروع شده است.

حسرت ۱۳ ساله بجنوردی ها برای تکمیل سالن ورزشی ۶ هزار نفره

مدیرکل ورزش و امورجوانان استان تصریح کرد: جدای از این سه پروژه ملی ورزشی، حدود ۹۰ پروژه نیمه تمام ورزشی دیگر نیز در استان وجود دارد.

وی یادآور شد: تاکنون نشست هایی با وزیر ورزش داشته ایم و پیگیری هایی نیز برای تامین اعتبار این پروژه های ورزشی با همکاری و هم افزایی مسولان استانی در حال انجام است.

تاکید استاندار بر تکمیل پروژه های نیمه تمام 

استاندار خراسان شمالی نیز فرودین ماه سالجاری در دیدار با سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان بر اهتمام و توجه ویژه این وزارتخانه نسبت به تکمیل پروژه های نیمه تمام ورزشی استان تاکید کرد.

محمدرضا حسین نژاد در این دیدار با اشاره به پروژه های نیمه تمام ورزشی استان، اظهار داشت: تکمیل و بهره برداری از پروژه های ورزشی خراسان شمالی نیازمند توجه وزارت ورزش و امورجوانان و جذب اعتبارات ملی است.

حسرت ۱۳ ساله بجنوردی ها برای تکمیل سالن ورزشی ۶ هزار نفره

وی افزود: بزودی گزارشی از پروژه های ناتمام حوزه ورزش استان به ویژه در بخش سالن های ورزشی به وزارت ورزش ارائه خواهد شد.

سید امیر حسین مطلبی نیز در این دیدار گفت: اولویت دولت تکمیل پروژه های ورزشی نیمه تمام است و در سالجاری پروژه های جدید تعریف نخواهیم کرد.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان افزود: اتمام ساخت امکان ورزشی در مناطقی که با تزریق اندک اعتبارات و امکانات قابل بهره برداری است نیز در دستور کار وزارت ورزش و جوانان است.

براساس اعلام اداره کل ورزش و امورجوانان استان، هم اینک حدود ۹۰ پروژه نیمه تمام ورزشی در این خطه وجود دارد که شاخص ترین آن سالن ۶ هزار نفری بجنورد است.

براساس آخرین آمارها میانگین سرانه ورزشی در کشور به ازای هر نفر ۱۰۲ سانتی متر است که این رقم در استان خراسان شمالی ۵۶ سانتی متر است.

خراسان شمالی با ۲۵ هزار ورزشکار بیمه شده دارای ۴۵ هیات ورزشی فعال است که ۱۹۷ فضای ورزشی برای ورزشکاران در این استان شمال شرق کشور وجود دارد.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.