مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

در تمدن اسلامی باید به سمت نمادسازی پیش برویم

مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: یافته های علوم غربی دچار تغییرات زیادی هستند و اگر می خواهیم به تمدن اسلامی برسیم باید مرزبندی علوم اسلامی و غربی مشخص شود.
کد خبر : 121
تاریخ انتشار : سه شنبه 2 آذر 1400 - 9:12
بازدید : 115 بازدید

به گزارش احراز Ehraaz.ir، حسین قدیانی روز سه شنبه در جشنوراه جهادگران علم و فناوری در بجنورد مرکز خراسان شمالی، مشاور فرمانده سپاه: مرزبندی علوم اسلامی و غربی باید مشخص شودتفاوت انقلاب ایران با سایر انقلاب ها را در تمدن سازی دانست و افزود: “شعار نه شرقی نه غربی” این تفاوت را به خوبی مشخص و رویکرد انقلاب ایران را نمایان می کند.

وی عنوان کرد: حکومت اسلامی حضرت علی(ع) با وجود عمر کوتاهش نمونه بارزی از تمدن اسلامی است و رکن اصلی حکومت‌داری انقلاب اسلامی را تشکیل می دهد.

مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه تشکیل تمدن اسلامی به نمادهای بومی نیاز دارد،گفت: همچنان که لیبرالیسم نماد تمدن غرب را تشکیل می دهد و اینگونه نمادها در قالب علم و فناوری پیش رفته و ما نیز اگر در انقلاب اسلامی ادعای تمدن اسلامی داریم باید آرام آرام به سمت نمادسازی پیش رویم.

وی علم و فناوری را نماد غرب دانست و ادامه داد: مقام معظم رهبری از ابزار علم برای تولید فرهنگ اسلامی نام برد و اگر قصد ایجاد و ترویج تمدن اسلامی را داریم باید علم و فناوری تولید کنیم.

رییس سابق سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور با بیان اینکه علم اسلامی باید با علم غربی متفاوت باشد، خاطرنشان کرد: حوزه و دانشگاه به عنوان مرجع مبانی اندیشه ای ما باید در این زمینه رسالت خود را به خوبی انجام دهند.

وی ادامه داد: چهار علم دقیقه(ریاضی)، تجربی، انسانی و هنر از علم های رایج در غرب است و تقسیم بندی این علوم دچار تغییر شده و این علوم در موارد زیادی با ذات فرهنگ اسلامی همخوانی ندارد.

مشاور عالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: علوم دقیقه که همواره مبنا و مطلق است، دچار تغییرات زیادی شده و اکنون در سیاه چاله های اعداد قرار داریم که نمی توان به این علوم اعتماد کرد و اگر با نگاه توحیدی به این علوم توجه کنیم چیزی فرای واقعیت مشاهده خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه نوع جهان‌بینی در تعریف علوم اسلامی بسیار مهم است، افزود: تولید علم در حوزه علوم انسانی خیلی جدی می شود و یافته ها و تعقل انسان، علوم انسانی را پدید می آورد و نقش جهان‌بینی در این علم قابل توجه است که باید خاص اسلام باشد.

قدیانی اظهار داشت: اگر می خواهیم به سمت تمدن و علم پیش برویم باید مبنای دید ما در راستای قرآن کریم حرکت کند و برای رسیدن به این مهم نیاز به مدلسازی داریم.

وی افزود: فعالیت ۱۴۵ هزار هیات علمی و چهار هزار دانشجو در کشور باید به سمت مدل بومی برای ایجاد تمدن اسلامی پیش روند و اگر در برخی از حوزه ها موفق نبودیم بدلیل نبود مدل بومی است.

مشاور عالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دانشگاه، صنعت و بازار را ابزار مهم مدلسازی اسلامی دانست و گفت: هر علم و یافته ای که در کشور تولید می شود باید با این ابزارها همخوانی داشته باشد و برای رسیدن به توسعه باید بین صنعت و بازار ارتباط برقرار کرد.

مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سفر به خراسان شمالی به مناسبت هفته بسیج در اجتماع بزرگ دانشجویان انقلابی (مسئله محور) و جشنوراه جهادگران علم و فناوری حضور یافت. منبع: ایرنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

محسن رضایی سه شنبه , ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۸

خیلی هم خوب و عالی.