Ehraaz.ir
سرویس استانها | کد خبر: 8555
تاریخ انتشار: 1396/08/22 - 14:38:28

براتیان ، شهرداري بجنورد و چالش های پیش رو

احراز، بالاخره بعد از كش و قوس هاي فراوان و با تاخيري قابل تامل، حكم شهردار بجنورد ابلاغ شد.
براتیان ، شهرداري بجنورد و چالش های پیش رو,#احراز شهرداری بجنورد

به گزارش احراز؛

ترديدي نيست كه در فرايند كاري شوراي اسلامي مهم ترين وظيفه شورا انتخاب شهردار مي باشد. در نتيجه اين فرايند؛ مديريت شهري و نتايج حاصل از آن با اهميت ترين برايندي است كه بايد به انتظار آن نشست.
    در نگاه تحليلي به اين فرايند و برايند حاصل از آن در ادوار گذشته، شاهد چالش هاي عميقي بوده ايم كه كمترين نتيجه آن، نه رفع مشكلات كه بزرگ شدن معضلات شهري بوده است. چالش هايي كه بايد بخش حد اكثري آن را عدم نظارت شوراهاي اسلامي و ضعف در مديريت شهري عنوان كرد. اما اكنون و در پي ابلاغ حكم شهردار، باز اين پرسش مطرح مي شود كه آيا شهردار محترم كه به طور قطع و يقين  بخشي از چالش هاي موجود ميراث مديريت ايشان در گذشته مي باشد، مي تواند در جهت رفع كاستي هاي موجود موفق باشد؟!
   در انتخابات اخير شوراي اسلامي، شهردار كنوني با بهرمندي از محبوبيتي كه نزد مردم به دست آورده بود، ائتلافي را معرفي و از قضا اين گروه ائتلافي با اقبال مردم مواجه و تركيب حداكثري كرسي هاي شورا را از آن خود كرد. بر اين اساس بر كسي پوشيده نيست كه انتخاب ايشان تحت تاثير منتخبان محترم در ائتلاف ياد شده بوده و لذا نوعي نان به قرض هم دادن تلقي مي شود. قطع نظر از همه اين حرف و حديث ها، و با تصريح اين نكته كه در اين مقاله در پي ارزيابي كارهاي اين بزرگوار در دوره مديريتي سابق ايشان نيستم، نگاهي كوتاه به چالش ها و اولويت هاي شهرداري بجنورد انداخته، توفيق يا عدم توفيق ايشان را در بوته تحليل خواهم گذاشت.
   با يك نگاه موشكافانه و مختصري التفات به شهر و داستان هاي پيراموني آن مي توان برخي از چالش هاي عمده شهر بجنورد را به شرح ذيل فهرست كرد.
    ـ  مشكل حاشيه شهر؛ حاشيه شهر بجنورد با تركيبي ناهمگن از حيث اجتماعي علاوه بر اين كه هيچ كدام از زير ساخت هاي شهري را ندارد، عملا به معضلي بزرگ تبديل شده، وضعيتي فاجعه آميز دارد و روز به روز به بزرگي آن افزوده مي شود.
   ـ مبلمان شهري؛ مي توان به ضرس قاطع اظهار كرد كه بجنورد به عنوان يك مركز استان، از حداقل هاي مبلمان شهري در ساختار موجود بهرمند نيست. از اين روي توجه به اين رويكرد مي تواند در زيباسازي شهر و بسط روحيه فرهنگي، اجتماعي اثرات مطلوب شايسته اي داشته باشد.
   ـ مشكل ترافيك؛ در بازكاوي اين مشكل مي توان گفت: به رغم مطالعات فراوان، صرف هزينه هاي هنگفت و بازگشايي چند معبر جديد، گره اين مشكل هر روز بغرنج تر از روز گذشته مي شود. سبب اصلي آن هم اين است كه به تعبير دكتر احمدي نخستين شهردار بعد از انقلاب بجنورد كه هم اكنون مقيم يكي از شهرهاي پاريس است، بجنورد امروز با 27 سال گذشته تغيير محسوسي ندارد!
   ـ  بافت فرسوده شهري؛ حديث مفصلي كه نياز به بيان هيچ مجملي در آن نمي بينم. گره اي كور كه گويا كسي عزمي براي گشودن آن ندارد. شايان ياد آوري است كه بجنورد ما 154 هكتار بافت فرسوده دارد، از اين مقدارسامان دهي فقط 8 هكتار در دستوركار قرار مي گيرد و در نهايت 3 هكتار آن مثلا سامان دهي مي شود كه نتيجه آن هم به عنوان لكه اي سياه در مركز شهر قابل رويت است.
   ـ  سامان دهي نمايشگاه ها و بازارها؛ به رغم اراده اي كه در سامان دهي نمايشگاه ها و بازارها وجود دارد و مصاديق آن را مي توان ديد، عملا كار كارشناسي ارزنده اي در اين خصوص صورت نگرفته و لذا به عنوان يكي از معضلات مطرح مي گردد.
   ـ سامان دهي شبكه هاي آب رساني؛ همه كساني كه نگاه كارشناسانه به موضوعات شهري دارند، مي دانند كه اين شبكه در شهر ما قريب 60 سال عمر دارد، بافتي كاملا فرسوده دارد و منابعي قابل توجه از آب را هدر مي دهد. ممكن است در وهله نخست سامان دهي اين معضل به آبفا احالت گردد اما حقيقت امر اين است كه  از نيمه دوم دهه شصت، كه بحث مديريت واحد شهري مطرح گرديد، يكي از وظيفه هاي اصلي شهرداري مشاركت در رفع اين معضل است. اما آيا در اين زمينه طرحي داريم و اصلا به اين مهم انديشيده ايم؟!
علاوه بر مشكلات و معضلاتي كه به صورت كلي عنوان گرديد، معضلات عديده بزرگ و كوچك ديگري هم وجود دارد كه طبعا شهردار محترم نسبت به راقم اين سطور اشراف بيشتري به آن ها دارد. در كنار معضلات كلي ياد شده؛ سامان دهي معابر، جلوگيري از خلق جزيره اي محلات و شهرك ها، مديريت درآمدهاي پايدار، حساسيت در امر خودگرداني شهرداري و التفات به ساختار فرهنگي شهر، همه و همه مسائلي هستند كه مي بايد شهردار محترم به آن ها بپردازد. سخن پاياني اين كه چون بسط اين مقال به درازا كشيد، پرداختن به اولويت ها را به فرصتي ديگر موكول مي كنم و با دردي كه در نگارش همين مقدار در سينه ام توليد شد، براي براتيان عزيز آرزوي توفيق و براي شوراي محترم دقت و جرات در نظارت تكاليف شهردار را خواستارم.
 


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر