Ehraaz.ir
سرویس فرهنگی | کد خبر: 8507
تاریخ انتشار: 1396/03/17 - 08:17:17

رضا کیانیان: صنایع دستی باید کاربردی شوند

احراز، بازیگر فیلم سینمایی «خانه ای روی آب» گفت: صنایع دستی مظلوم واقع شده و باید از حالت تزیینی به کاربردی تبدیل شود.
رضا کیانیان: صنایع دستی باید کاربردی شوند,#احراز

به گزارش احراز،
رضا کیانیان روز(سه شنبه) پس از بازدید از پژوهشکده هنرهای سنتی و نمایشگاه صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری عنوان کرد: ساخته‌ دست بشر در همه‌جای دنیا دارای ارزش و جایگاه ویژه‌ای است.
وی در جریان این بازدید با اشاره به این‌که هنر مجسمه‌سازی را دنبال می‌کند، گفت: کار مجسمه‌سازی با صنایع‌دستی قرابت دارد اما ظرافت و دقت در رشته‌های صنایع‌دستی بسیار زیاد است.
بازیگر فیلم «نیش زنبور» با ابراز تأسف از کاربرد نداشتن صنایع‌دستی در زندگی روزمره، ادامه داد: صنایع‌دستی ما از جنبه کاربردی خارج شده و به اشیایی تزئینی تبدیل شده است، این ساخته‌های دست با گذشت زمان، پیشرفتی نکرد و غریب و مظلوم واقع شد، امیدوارم با برنامه‌ریزی‌ها و اقداماتی که سازمان میراث‌فرهنگی انجام می‌دهد، شاهد رونق صنایع‌دستی و کاربردی شدن این ساخته‌های ارزشمند باشیم.
کیانیان با تأکید بر این‌که صنایع‌دستی باید وارد زندگی مردم شود، افزود: تا چند دهه پیش از این، صنایع‌دستی در خانه‌ها، آشپزخانه‌ها، حمام‌ها و داخل اتاق‌های مردم بوده‌ است، اما با انقلاب صنعتی این صنایع ساخته دست بشر نتوانست خود را با زمانه همراه و هماهنگ کند، باید زمینه و بستر لازم برای ورود دوباره صنایع‌دستی به زندگی مردم را فراهم کرد.
وی افزود: در همه جای دنیا، اشیایی که با دست ساخته می‌شوند، بسیار ارزشمندتر از کالاهای تولید کارخانه‌ها هستند و مردم ساخته‌های دست هم‌نوعان خود را بیشتر می‌پسندند، تنوع صنایع‌دستی کشور ما، ظرفیت بسیار خوبی است که باید به‌درستی از آن بهره‌برداری شود.
به گزارش سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این بازیگر سینما و تلویزیون تصریح کرد: مردم نباید صنایع‌دستی را اشیای تزئینی بدانند بلکه باید از این ساخته‌های ارزشمند در زندگی روزمره خود استفاده کنند، البته این وظیفه صنایع‌دستی است که با ارائه طرح‌های خلاق و نو، مردم را به‌سوی خود دعوت کند.
کیانیان گفت: تکرار صنایع‌دستی با یک شکل و طرح باعث مرگ آن می‌شود، ما باید صنایع‌دستی‌ای داشته باشیم که یا از آن لذت ببریم و یا کاربردی برایمان داشته باشد، این‌ها دلایل مهمی است که می‌تواند مردم را به خرید صنایع‌دستی ترغیب کند.

برچسب ها: #احراز

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر