Ehraaz.ir
سرویس اقتصادی | کد خبر: 8405
تاریخ انتشار: 1395/10/29 - 15:01:41

فنر فشرده مسکن به‌زودی رها می‌شود

احراز، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که ما در تمام بخش‌های مسکن که شامل قیمت، سرمایه‌گذاری، تولید و معامله است از سال آینده رشد را شاهد خواهیم بود. به نظر من باید در 6 ماهه اول سال آینده رکود مسکن به پایان برسد و...
فنر فشرده مسکن به‌زودی رها می‌شود,احراز
به گزارش احراز( Ehraaz.ir )؛
 
مسکن چند سالی است که به رکودی عمیق فرورفته و باعث شده اقتصاد ایران نیز با مشکلاتی همراه شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد بخش مسکن 300 رسته شغلی را در خود جای‌داده و تحرک در این صنعت می‌تواند تحرک در سایر صنایع را نیز به همراه داشته باشد. 
آمارهای ارائه‌شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد درحالی‌که رشد اقتصادی در نیمه اول امسال مثبت 7.4 درصد بوده است، بخش مسکن همچنان با رشد منفی روبروست و روشن شدن موتور مسکن می‌تواند حرکت اقتصاد ایران را در ریل توسعه بیش‌ازپیش هموار سازد. 
 
سؤال اساسی اینجاست، این موتور چه زمانی روشن خواهد شد؟ این سؤال موضوع گفت‌وگوی ما با دکتر بیت‌الله ستاریان، کارشناس مسکن است. وی معتقد است که سال آینده مسکن از رکود خارج می‌شود. این گفت‌وگو را بخوانید:
 
با توجه به طولانی شدن رکود در بخش مسکن فکر می‌کنید چه زمانی شاهد رونق در این بخش مهم باشیم؟
 
پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که ما در تمام بخش‌های مسکن که شامل قیمت، سرمایه‌گذاری، تولید و معامله است از سال آینده رشد را شاهد خواهیم بود. به نظر من باید در 6 ماهه اول سال آینده رکود مسکن به پایان برسد و شاهد رونق‌بخش مسکن در کشور باشیم. ما در تمام بخش‌های مسکن که شامل قیمت، سرمایه‌گذاری، تولید و معامله است از سال آینده رشد را شاهد خواهیم بود.
 
برجام چه تأثیری در بخش مسکن داشت؟
 
با اجرایی شدن برجام، توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها پیش‌بینی می‌شد که از اواخر امسال شاهد خروج بخش مسکن از رکودی سختی باشیم که به‌شدت عمیق شده است و حتی لایه‌های پایین را هم درگیر کرده ولی با توجه به مشکلاتی که وجود داشت این پیش‌بینی تحقق پیدا نکرد و تحولات اقتصادی بعد از برجام با کندی پیش رفت و به همین دلیل ما آن‌چنان‌که انتظار می‌رفت شاهد شکسته شدن رکود در بخش‌های مختلف ازجمله مسکن نبودیم ولی پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که احتمالاً از ابتدای سال آینده شاهد پایان رکود به‌خصوص در بخش مسکن باشیم؛ اتفاقی که باعث رونق این حوزه خواهد شد.
 
آیا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و فضاهای سیاسی آن زمان تأثیری روی ادامه رکود مسکن نخواهد داشت؟
 
در سه، 4 سال گذشته آنچه در بازار مسکن باعث رکود عمیق شد اول رکود شدید اقتصادی در کشور بود و دوم کاهش بسیار شدید عرضه و تقاضا اما اتفاقی که الآن شاهدش هستیم این است که اول اقتصادی ایران روند رو به رشد را طی می‌کند و در حال خارج شدن از رکود است و ثانیاً بحث تقاضا و عرضه هم در حال رشد است، این‌یک واقعیت است که رشد اقتصادی که به نظرم از سال آینده سرعتی بیشتر هم خواهد گرفت می‌تواند چنان تأثیری بگذارد که عرضه و تقاضا هم به حرکت بیفتد و این اصلاً ربطی به ماجرای انتخابات و فضاهای سیاسی نخواهد داشت.
 
خروج مسکن از رکود چه تأثیری روی قیمت‌ها خواهد گذاشت و افزایش قیمت به چه اندازه خواهد بود؟
 
برای پیش‌بینی مسکن نمی‌توان قیمت مشخصی را در نظر گرفت و از قبل پیش‌بینی کرد ولی با توجه به تحولات سال‌های گذشته و رکودی که در این 3، 4 سال تجربه کرده‌ایم پیش‌بینی من این است که قیمت مسکن در کشور جهشی خطرناک خواهد داشت؛ در نظر داشته باشید که در این چند سال نیاز مسکن در کشور افزایش‌یافته ولی ساخت‌وساز بسیار محدود بوده است.
برچسب ها: احراز ،

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر