Ehraaz.ir
سرویس یادداشت | کد خبر: 8350
تاریخ انتشار: 1395/09/07 - 12:45:19

نقدی بر سخنان پژمانفر نماینده مشهد؛ پیرامون لغو سخنرانی دکتر مطهری درمشهد/عزیز برادر! حقیقت را فدای مصلحت نکنبد!

احراز؛ احمدرضا مسعودي فر"استاد دانشگاه، پژوهشگر و رئيس كميسيون علمی - فرهنگي مجمع مشورتي اصلاح طلبان خراسان رضوي" طی یادداشتی به مصاحبه اخیر پژمانفر پاسخ داد .
نقدی بر سخنان پژمانفر نماینده مشهد؛ پیرامون لغو سخنرانی دکتر مطهری درمشهد/عزیز برادر! حقیقت را فدای مصلحت نکنبد! ,احراز پژمانفر اصلاحات
به گزارش احراز( Ehraaz.ir )؛ متن این یادداشت به شرح ذیل است :
 
سر ارادت ما و آستان حضرت دوست   که هرچه بر سر ما می‌رود ارادت اوست
برادر گرامی! 
پیرونامه سرگشاده اسفند۹۴، مصاحبه اخیر شما را در خبرگزاری فارس به طور دقیق خواندم. اکنون برحسب وظیفه شرعی ومدنی و بر اساس آیه شریفه "والذکر فان الذکری انتفع المومنین" ، موارد زیر را یادآوری می‌شود:
 
۱- جناب نماینده محترم! نقد و اظهارنظر یک نوع ارزیابی است و ارزشیابی از منظر علمی عبارت است از داوری آگاهانه، عالمانه، منصفانه، منصفانه، عادلانه و بی‌طرفانه در مورد ارزش‌ اشیا، افراد، گروه‌ها و غیره بر اساس معیارهای معین. مع‌الاسف اظهار نظر شما کمافی‌السابق، کاملا  غیر عادلانه و سرشار از مطالب کذب و افترا است. درحالی که آموزه قرآن حکیم این است: "واذا حکمتم بین الناس ان تحکمو بالعدل...."
 
۲- شما رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس هستید و باید اظهار نظرها، گفتار و کردار شما کاملا فرهنگی باشد! نه غیرفرهنگی و ...!
اولا- هرچند شما نماینده‌ای از یک جریان خیلی خاص هستید و شاخص بارز آن "دلواپسی" و "دل‌نگرانی" است. ولی باید بدانید که نماینده کل مردم شهر مشهد در تمام جناح‌های سیاسی باشید!
ثانیا- شهر شهادت ،مشهد مقدس در سال۲۰۱۷به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده، شما و دوستان‌تان به جای ایجاد تنش و تضعیف مدیران، وحدت و انسجام اجتماعی به فکر تهیه برنامه‌های متناسب و تدوین طرح‌های فرهنگی جهت ارتقاء جایگاه فرهنگی آن باشید، نه این که میزان و معیار همفکران شما، شاقول حرکت‌های فرهنگی در این وادی مقدس باشد که بسیاری از آن‌ها با فطرت الهی انسان سازگاری ندارد و مشهد طوری معرفی شود که این انتخاب مهم، ناموجه و نامتناسب جلوه کند.
 
۳- عزیز برادر! حقیقت را فدای مصلحت نکنید! به گفته معلم شهید
دکتر شریعتی "در تشیع علوی هیچ‌ گاه نباید حقیقت فدای مصلحت شود" شما گفته‌اید: "...اگر جلسه مذهبی بوده... نیاز به مجوز نداشته برخلاف اعلام معاونت سیاسی امنیتی استانداری، نشست سیاسی بوده است..."
اولا- جلسه مذهبی بود، کارت‌ها بنرهای چاپ شده که موضوع سخنرانی در متن آن و برتابلوی بی‌نظیر عاشورای استاد فرشچیان طراحی شده؛ "امام حسین(ع) و اصلاح امت" گویای این حقیقت است.
ثانیا- اخذ مجوز به منظور تامین امنیت شخص دکتر مطهری، جلسه سخنرانی و پیش‌بینی مسائل ترافیکی و امنیتی و غیره بوده است.
 
۴- فرموده‌اید:"سخنرانی قرار بود که در دانشگاه تربیت معلم [فرهنگیان] و سپس دانشگاه علوم پزشکی که هر دو دولتی هستند، برگزار شود...در اماکن دولتی این کار ممنوع است"
اولا- ابتدا نظر مجمع ،محل سخنرانی پردیس دانشگاه فرهنگیان بود ولی پس از اطلاع از برنامه‌ریزی بسیج و شهرداری برای دعوت مردم جهت تجمع در مزار شهدای والا مقام گمنام در آن محل؛ به منظور پیشگیری از هرنوع مساله احتمالی،درنامه شماره۶۶/۲۲/۸/۹۵ دو اولویت مکانی جهت هماهنگی به معاون محترم سیاسی اعلام شد: اولویت اول؛ پردیس دانشگاه فرهنگیان و اولویت دوم؛ تالار رازی دانشگاه علوم پزشکی در خیابان دانشگاه.
ثانیا- جهت اطلاع شما، مراکز و اماکن رفاهی دولتی به بخش خصوصی "برون‌سپاری" شده است، لذا با پیمانکار خصوصی تالار رازی در تاریخ ۲۴/۸/۹۵قرارداد منعقد و مبلغ آن پرداخت و رسید دریافت شد. که متاسفانه محل مذکور پلمپ شد! 
ثالثا- قرارداد سالن غذاخوری مدعوین هم که قرارداد آن با مرکز رفاهی دانشجویان دانشگاه منعقد گردیده بود و مبلغ قرارداد هم طبق رسید پرداخت شده بود؛ با "دیگهای شُله" غذای معروف مشهدی‌ها پلمپ شد که در تاریخ، اصلا سابقه ندارد !! و اربعین حسینی با این شرایط جهانی شد...!!
 
۵- گفته‌اید "سوابق نشان داده به بهانه برگزاری جلسات، :هنجار شکنی‌های فراوانی صورت گرفته"
اولا- چرا هیچ‌کدام از مقامات محترم قضائی، از جمله دادستان محترم مشهد چنین اظهارنظری نکرده‌اند؟! نکند شما وکیل مقام قضائی شده‌اید؟ 
ثانیا- اطلاعات سپاه استان در نامه‌ای به استانداری و دادستانی مشهد، توصیه کرده است " که به سخنران یادآور شوند، مراسم به گونه‌ای برگزار شود که مجالی برای سوء استفاده فراهم نشود، و دخالتی در لغو سخنرانی نداشته است"
ثالثا-اداره کل اطلاعات استان هم "احتمال هیچ‌گونه مساله امنیتی را اعلام نکرده بودند."
 
۶- گفته‌اید: "...باتوجه به اخبار نگران‌کننده ... مسئولان قضائی ...تقاضای تعهد برگزاری با آرامش جلسه را کرده بودند..."!!، این هم کذب محض است و مقامات دادستانی چنین خواسته‌ای از هیچ یک از مسئولان مجمع مشورتی نداشته‌اند"امام علی(ع) می‌فرماید:" الکذب مفتاح کل شر"
 
۷- برادرم ! تنها یک عبارت شما درست است و این که "تشکلی قانونی و مجوزدار به نام
شورای اصلاح طلبان وجود ندارد"!! درود برصداقت شما! و تاسف از این همه اظهارنظرهای مغرضانه و کذب وتهمت …! . تشکل قانونی و مجوز دارما "مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان خراسان رضوی" است که دارای مجوز شماره۱۴۵۳۷- ۴/۸/۹۴ است واولین کنگره آن در ۱۱/۱۰/۹۴، در محل سالن ساپکو برگزار شد.
پس برادر گرامی، به قول عارف جان آگاه مولانا؛
عشق را بی معرفت معنا مکن!
زر نداری مشت خود را وا مکن!
گر نداری دانش ترکیب رنگ ،
بین گلها زشت یا زیبا مکن !
 
 ۸- از قرائن، گویا از آغاز قرار نبوده این سخنرانی برگزار شود،زیرا با تغییر محل سخنرانی به سالن ساپکو هم ،که متعلق به بخش خصوصی است. ودر۹۵ /۳۰/۹ قراردادآن بسته شد و مبلغ آن واریز، مع‌الاسف، پس از اخراج مهمانان، پلمپ گردید !! و حتی
 با رفتن اعضای مجمع به محل تشکل‌مان، جهت رفع خستگی از این واقعه تاسف‌بار، بلافاصله ما را به خارج هدایت نموده و محل را پلمپ نمودند…!! با وجود این‌که صاحبان مشاغل دیگری طبقات دیگر محل فوق الذکر را در اختیار دارند و این امری بی‌سابقه است!!
 
۹- جناب پژمانفر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس!  کسانی که امثال جنابعالی بدون تحقیق ودلیل، چیزی را باور کرده‌اند، نمی‌توان آنان را با "دلیل" قانع کرد!!  به قول معروف : کسی که ابزاری جز چکش ندارد، همه چیز را میخ می‌بیند"!!.
باوجود این که عرصه فرهنگ عرصه بگیروببند و استفاده از راه‌ حل‌های سلبی نیست! به فرموده مقام معظم رهبری؛ "...اینجا تفنگ، قلم است"!.  برادرم روش‌های تربیتی،تبلیغی و فرهنگی، باید مبتنی بر فطرت الهی باشد و بس! مانند روش الگویی، تکریم، محبت، موعظه حسنه و .....!
 
۱۰- گفته‌اید: " نشست، چرا روز اربعین؟ "
اولا- چه روزی بهتر از اربعین برای پاسداشت یاد و نام امام حسین(ع) که فرمود: "....انّما خرجت لطلب الاصلاح فی امت جدی ارید ان امر بالمعروف و انهی عن المنکر..." عنوان سخنرانی هم بر آن اساس "امام حسین و اصلاح امت" انتخاب شد.
ثانیا- مجلس امام حسین باید هم مولود معرفت و هم مُوَلِّدِ معرفت باشد!؛ لذا فرزند خلف علامه شهید ، دکتر مطهری دعوت شد تا هدف سخنرانی تحقق یابد.  شاه کلیدِ شخصیت اما حسین(ع) عزت است. پس نباید به ذلت تبدیل کنیم... !
در مورد سالار شهیدان گفته شده: "لعنت کند خدا کسانی را که تو را کشتند و نیز گروهی که منفعل بودند."
ثالثا- برگزاری جلسه در این روز به منظور کسب انرژی روحی و معنوی وتبدیل آن به "سینرژی" در جهت حرکت اصلاحگری امام حسین(ع) بود، نه چیز دیگر به زعم جنابعالی!!
رابعاً- برادر گرامی، زبان معمار است و حرف‌ها خشت خام. نباید کج بچینی دیوار  سخن را ! که فرو خواهد ریخت بنای شخصیّتت....! پس برادرم بهوش! "مکر و نیرنگ‌ها، دامان صاحبان ان را می‌گیرد..." (سوره فاطر ایه ۳۵)
امام علی(ع) می‌فرماید: "پشیمان‌ترین مردم هنگام مرگ علمایی هستند که به علم خود عمل نکرده‌اند."!! (غررالحکم صفحه ۹۵)
 
۱۱- گفته‌اید: "دستگاه قضا دکتر مطهری را به دلیل تهمت نسبت به امام جمعه مشهد احضار و..."؛
 برادر بزرگوارم!  به خاطر این همه نشر اکاذیب و افترا نسبت به مجمع مشورتی… و اصلاح‌طلبان، از شما به کجا شکایت بریم…؟ ما شما را به درگاه احکم‌الحاکمین حواله می‌دهیم و بس!؛ امام صادق(ع) می‌فرمایند: " آنگاه که مؤمنی به برادر مؤمن، تهمت می‌زند، ایمان در دلش ذوب می‌شود، همانطورکه نمک در آب ناپدید می‌شود"! "فاعتبروا یا اولی الابصار"!
 
۱۲- سرانجام وعده ماو شما  دوستان، در ۲۹اردیبهشت۹۶، پای صندوق‌های رای برای حفظ 
مردمسالاری دینی و اسلامیّت وجمهوریّت نظام و حذف سلطه قانون‌گریزان و تمامیت‌خواهان و حفظ و حراست از هر آنچه "حق‌الناس" است و ایجاد نشاط اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ومُهر پایانی به قانون‌گریزی ها.! ؛به امید آنکه لبخند بی‌تبصره امید، آرامش، عدالت و رفاه بر لبان مردم نجیب این مرز و بوم به ویژه مشهد مقدس بنشیند. ان شاءاللّٰه! ؛ وعده خداوند حق است.به قول شاعر معروف تونسی:
 
 " اذا الشَّعبُ یوماً ارادَ الحَیاة  فَلابُدَّ اَن یَستَجیبُ القَدَر" !؛
 
هنگامی که مردم بخواهند زندگی نوینی را بسازند؛ مشیت و قدر ناچار است خواست آنان رااجابت کند ! . سرانجام با زنده‌یاد قیصر امین‌پور همنوا می‌شویم که چه 
زیبا گفت:
آخرش روزی بهار خنده‌هامان می‌رسد!              پس بیا با عشق، فصل بُغض‌ِمان را رَد کنیم!
 
والسّلام؛ ان شاءاللّٰه ،یاعلی مدد!
 
         احمد رضا- مسعودی فر
        مشهد مقدس- آذر ماه ۹۵
 
 

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر