Ehraaz.ir
سرویس اقتصادی | کد خبر: 8343
تاریخ انتشار: 1395/09/02 - 16:36:01

روحانی:

ایران مصمم به گسترش روابط خود با کشورهای اروپایی است

احراز، رییس‌ جمهوری با اشاره به فرصت‌ها و توانمندی‌های ایران و اسلوونی در بخش‌های مختلف، بر تلاش و ‏اهتمام در راستای توسعه، تقویت و تحکیم همه جانبه مناسبات و همکاری های مشترک میان تهران - لیوبلیانا تاکید کرد و گفت: ایران مصمم است روابط و همکاری های خود را با کشورهای دوست بویژه در اتحادیه اروپا گسترش دهد.
 ایران مصمم به گسترش روابط خود با کشورهای اروپایی است,احراز اسلوونی اروپا
به گزارش احراز( Ehraaz.ir )؛
 
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در نشست هیات های عالی رتبه ایران و اسلوونی با بیان اینکه روابط دو کشور همواره مثبت بوده و امروز فرصت مغتنمی برای ‏توسعه مناسبات همه جانبه میان طرفین وجود دارد، گفت: بی‌تردید این سفر، نقطه عطفی در تاریخ توسعه و گسترش روابط و همکاری‌های ‏ایران و اسلوونی است.‏
 
وی این سفر را مقدمه ای برای پیشرفت و توسعه مناسبات میان دو کشور برشمرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران مصمم است پس از توافق برجام و رفع تحریم های ظالمانه، روابط و همکاری های خود را با کشورهای دوست بویژه در اتحادیه اروپا گسترش دهد.
 
روحانی ادامه داد: امروز انتظار جهانی بر این مبناست که وقتی کشورهای بزرگ می توانند در موضوعی پیچیده با گفت وگو به تفاهم و توافق برسند، در سایر موضوعات نیز از این الگو برای حل و فصل مسائل و مشکلات منطقه ای و بین المللی استفاده شود.
 
رییس جمهوری یادآوری کرد: معتقدم می توانیم از طریق گفت وگو و دیپلماسی، بسیاری از مشکلات در منطقه و جهان را حل و فصل کنیم.
 
روحانی با اشاره به وجود ظرفیت ها و فرصت های مناسب برای توسعه همکاری ها و روابط تجاری و اقتصادی میان ایران و اسلوونی، بر ضرورت معرفی و شناساندن توانمندی ها و ظرفیت های موجود به تجار و فعالان اقتصادی دو کشور تاکید کرد.
 
رییس جمهوری همچنین همکاری های مشترک بانکی و بیمه ای را گامی موثر در توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی ایران و اسلوونی دانست و افزود: روابط بانکی و بیمه ای، پایه اصلی توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور است که باید گسترش پیدا کند.
 
وی حمایت دولت ها از بخش خصوصی و فعالان اقتصادی و ارائه تسهیلات لازم به آنها برای گسترش همکاری ها با یکدیگر را حائز اهمیت دانست و گفت: ایران و اسلوونی می توانند همکاری های خوبی در بخش های مختلف ازجمله خدمات فنی و مهندسی، امور زیربنایی، علمی، فرهنگی، دانشگاهی و بیو و نانو تکنولوژی داشته باشند.
 
روحانی با اشاره به اینکه حجم مبادلات تجاری و روابط اقتصادی ایران و اسلوونی در حال حاضر رضایت بخش نیست، افزود: دو کشور می بایست با توجه به توانمندی و ظرفیت های خود در راستای ارتقای سطح مناسبات تجاری میان تهران-لیوبلیانا تلاش کنند.
 
رییس جمهوری با اشاره به اینکه ایران و اسلوونی می توانند با توسعه مناسبات و همکاری های فی مابین، پل ارتباطی میان اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه باشند، گفت: گسترش گردشگری و رفت و آمد مردم ایران و اسلوونی به نفع دو کشور خواهد بود.
 
روحانی با تاکید بر ضرورت توسعه همکاری های بین المللی ایران و اسلوونی در راستای حل و فصل مشکلات و معضلات جهانی، خاطرنشان کرد: امروز افراطی گری، خشونت و تروریسم خطری جدی برای کشورهای جهان به شمار می رود و معتقدیم اگر این مشکلات در منطقه از بین نرود در نهایت به دیگر نقاط جهان نیز سرایت خواهد کرد.
رییس جمهوری مشکل آوارگان را به عنوان یکی از آثار تروریسم عنوان کرد و افزود: همه باید برای حل معضلات جهانی،مشارکت، رایزنی و همفکری کنند.
روحانی با اشاره به ایفای نقش مثبت اتحادیه اروپا در به ثمر رسیدن مذاکرات ایران و ١+٥ تاکید کرد: همه باید از فرصت و فضایی که امروز با همت، مشارکت و تلاش جمعی حاصل شده،به خوبی استفاده و بهره برداری کنیم.
رییس جمهوری برجام را دستاوردی بزرگ برای ایران، اتحادیه اروپا و جهان دانست و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود پایبند بوده و اگر طرف مقابل هم در مسیر اجرای برجام به تعهداتش به طور کامل عمل کند، همه از آثار آن بهره مند خواهند شد.
 
**پاخور: آغاز فصل فوق العاده در مناسبات ایران و اسلوونی 
باروت پاخور رییس جمهوری اسلوونی نیز در این نشست با تقدیر از میهمان نوازی گرم و صمیمانه از هیات عالی رتبه اسلوونی در تهران، گفت: امروز فصل فوق العاده ای در مناسبات دو کشور در راستای توسعه همکاری ها و روابط آغاز شده است.
 
پاخور، بازگشایی سفارت اسلوونی در تهران را نشان از عزم جدی این کشور برای توسعه مناسبات همه جانبه با ایران دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران ثابت کرد دارای مهارت دیپلماتیک برای حل و فصل مشکلات است و امروز زمان آنست که روابط دو کشور را به عالی ترین سطح ارتقا دهیم.
 
رییس جمهوری اسلوونی تاکید کرد: باید تلاش کنیم تا حجم مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور را به بیش از ٥ برابر افزایش دهیم.
 
وی با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا افتخار می کند که نقش مثبتی در مذاکرات ایران و ١+٥ ایفا کرده است، گفت: معتقدیم روند اجرای برجام باید ادامه داشته و طرفین به تعهدات خود عمل کنند.
رییس جمهوری اسلوونی با اشاره به پایبندی و تعهد ایران به تعهداتش درمذاکرات هسته ای، تاکید کرد از همه طرفین درخواست می کنم به تمامی تعهدات خود در این مذاکرات و توافق پایبند باشند چرا که این توافق سیگنالی است که می توان همه مناقشات بین المللی را از راههای دیپلماتیک و مذاکره، حل و فصل کرد.
 
پاخور با تاکید بر نقش سازنده و مثبت ایران در حل و فصل مشکلات منطقه و مبارزه با تروریسم و افراطی گری، خاطرنشان کرد: هر گونه اجماع بین المللی برای مبارزه با تروریسم و داعش بدون حضور ایران بی اثر و غیر قابل اهمیت است.
برچسب ها: احراز ، اسلوونی ، اروپا ،

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر