Ehraaz.ir
سرویس اقتصادی | کد خبر: 8329
تاریخ انتشار: 1395/08/23 - 09:09:25

نماینده مجلس عنوان کرد:

سیراب کردن عطش صنایع پایین دستی پتروشیمی بر صادرات مقدم باشد

پتروشیمی‌ها با توجه به ملاحظه‌ای که در قیمت خوراک انجام می‌شود، باید ملاحظه صنایع پایین‌دستی را انجام دهند؛ زیرا این صنایع اشتغال زیادی ایجاد می‌کنند و اشتغال هم‌اکنون مشکل و معضل اصلی کشور است.
سیراب کردن عطش صنایع پایین دستی پتروشیمی بر صادرات مقدم باشد,احراز
به گزارش احراز ( Ehraaz.ir )؛
 
«حمید گرمابی» نایب‌رئیس کمیته پتروشیمی کمیسیون صنایع و معادن مجلس دراین‌باره گفت: در برنامه ششم توسعه موضوع پتروشیمی با توجه به بحث خوراک، در شورای رقابت می‌ماند و قیمت و نحوه عرضه توسط این شورا تعیین خواهد شد.
 
وی افزود: اکنون واحدهای پتروشیمی‌ همه محصول خود را در بورس کالا عرضه نمی‌کنند و بخشی را در بازار آزاد بفروش می‌رسانند .عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: با توجه به وظیفه نظارتی مجلس، به عدم عرضه همه‌ی محصول پتروشیمی‌ها در بورس، به این موضوع ورود و در کمیسیون صنایع و معادن آن را بررسی خواهیم کرد. با توجه اینکه خوراک باقیمت مناسب به پتروشیمی‌ها داده می‌شود، انتظار داریم که پتروشیمی بتواند نیاز صنایع پایین‌دستی را تأمین کرده و بعد به دنبال صادرات محصول خود باشد.
 
وی اذعان داشت : باید بتوانیم همه باهم صنایع کشور را از رکود خارج کنیم و اگر این امر محقق شد؛ رونق ایجاد و اشتغال سامان می‌یابد.
 
به گفته وی، شورای رقابت کماکان باید روی قیمت‌گذاری و عرضه محصول در بورس نظارت داشته باشد؛ مجلس هم به‌عنوان وظیفه نظارتی لازم بداند، به این موضوع ورود و این مباحث را کنترل خواهد کرد.
 
گرمابی همچنین با اشاره به بخشنامه وزیر نفت برای محاسبه نرخ خوراک مایع پتروشیمی‌ها، بیان داشت: درنهایت باید به سمت رقابت آزاد برویم و بایستی قیمت خوراک در شرایط مناسب با اندکی کاهش معادل قیمت‌ در منطقه و حتی بین‌المللی تعیین شود؛ اما در شرایط رکود دولت باید با تمام توان از صنایع بخصوص صنایع پایین‌دستی، کوچک و متوسط که اشتغال قابل‌توجهی را ایجاد می‌کنند؛ حمایت کند.
 
وی ادامه داد: اگر شرایط رونق اقتصادی حاصل شد، دولت در آن زمان حمایت‌ها را کمتر کند و قیمت‌ها متناسب قیمت‌های بین‌المللی تعیین شود.
برچسب ها: احراز ،

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر