Ehraaz.ir
سرویس دریچه | کد خبر: 7463
تاریخ انتشار: 1395/01/08 - 07:51:06

همه چیز درباره مینو خالقی

احراز، روزی که خبر می‌رسید رئیس جمهور به وزیر کشور دستور جدی برای پیگیری وضعیت مینو خالقی داده است، استاندار اصفهان آب پاکی روی دست همه ریخت و از خبر ستاد سالک دفاع کرد و خبر از انتخاب پنجمین منتخب مردم اصفهان در انتخابات میان دوره‌ای داد.
همه چیز درباره مینو خالقی ,احراز مینو خالقی اصلاحات اصفهان
به گزارش احراز( Ehraaz.ir ) این متن آخرین بیانیه مینو خالقی است. دختری که تا شش ماه قبل کمتر کسی او را می‌شناخت اما در نوروز ۹۵ بدل به چهره سیاسی اول ایران شد و معادلات سیاسی را در سراسر کشور و به خصوص استان اصفهان تحت تاثیر قرار داد.
 
از پیروزی چهار بر یک تا تساوی دو بر دو
 
به گزارش ایلنا، در آخرین روز اسفند خبری در محافل سیاسی اصفهان پیچید که در ابتدا موجی از امیدواری را میان مردم به وجود آورد. سخنگوی وزارت کشور گفته بود منتخبان بیشتر حوزه‌ها تایید شده‌اند و تنها ابهام درباره یکی از منتخبان مردم اصفهان وجود دارد.
 
در اصفهان، فولادگر، گزینه مشترک صدای ملت و اصولگرایان و از اعضای ارشد جامعه اسلامی مهندسین در صدر نشسته بود اما تا آخرین لحظات شمارش آرا چهار منتخب دیگر اصفهان همگی از لیست اصلاح‌طلبان بودند.
 
با این حال در دقیقه نود اعلام شد که سالک در رتبه پنجم قرار گرفته است و با اختلاف کمتر از هزار رای (کمتر از نیم درصد رای مردم اصفهان) او به جای دکتر آجودانی راهی خانه ملت خواهد شد.
 
بسیاری از این انتخاب نگران بودند چون سالک بر خلاف فولادگر چهره‌ای تندرو بود؛ از طرفی همه از رابطه نزدیک مسئولان اصفهان با نمایندگان اصولگرا با خبر بودند.
 
وقتی شایعه تغییر یک نماینده در شهر پیچید همه نگاه‌ها به سالک دوخته شد. اصلاح‌طلبان امیدوار بودند با بازشماری آرا، سالک حذف شود و آجودانی ردای نمایندگی بر تن کند، اما این آرزو ساعتی بعد رنگ باخت. یکی از اعضای ارشد ستاد سالک همان زمان بعد از تکذیب حذف سالک، خبری داد که اصلاح‌طلبان را در بهت فرو برد. «مینو خالقی رد صلاحیت شده است» هر چند در ابتدا بسیاری می‌گفتند این شایعه جناح  رقیب برای ایجاد موج خبری است اما کم کم مشخص شد وزارت کشور و شورای نگهبان نیز همان خبر ستاد سالک را تایید کرده‌اند.
 
بعد از این رد صلاحیت موجی از اظهار نظرهای سیاسی و حقوقی درباره امکان این رفتار در فضای مجازی به راه افتاد. برخی درباره حق شورای نگهبان برای ابطال رای یک نامزد پیروز در انتخابات بحث می‌کردند و برخی درباره احتمال جایگزین شدن فرد بعد از مینو خالقی، که او هم از اردوگاه اصلاح‌طلبان بود، به فهرست منتخبان مردم اصفهان صحبت می‌کردند و البته جمعی از جوانان اصلاح‌طلب اصفهان نیز با جدیت به دنبال بازگشت مینو خالقی به مجلس بودند.
 
روزی که خبر می‌رسید رئیس جمهور به وزیر کشور دستور جدی برای پیگیری وضعیت مینو خالقی داده است، استاندار اصفهان آب پاکی روی دست همه ریخت و قاطعانه از خبر ستاد سالک دفاع کرد و خبر از انتخاب پنجمین منتخب مردم اصفهان در انتخابات میان دوره‌ای آینده داد.
 
حامیان اصولگرایان
 
در میان استانداران ایران، استاندار اصفهان رابطه خوبی با نمایندگان اصولگرا دارد و طبیعی است از تغییر ترکیب نمایندگان استان اصفهان چندان راضی نباشد. همچنین در کنار استاندار اصولگرا، فرماندار احمدی‌نژادی شهر اصفهان در مسئولیت خود حفظ شد تا ترکیب اصولگرایان اصفهان کامل باشد.
 
تخلفات مالی گسترده در شهرداری اصفهان -شهری که پانزده سال است در سیطره اصولگرایان قرار دارد- اصولگرایان شورای شهر را در وضعیت بدی قرار داده است.
 
حال با تغییرات به وجود آمده میان منتخبان اصفهان، بار دیگر قفل تایید صلاحیت در انتخابات شورای شهر در دست جریان یکدست اصولگرایی قرار خواهد گرفت و کار برای اصلاح‌طلبان اصفهان به اندازه انتخابات مجلس دشورار خواهد شد.
 
مینو خالقی کیست؟
 
به گزارش اخبرنگار ایلنا، وقتی صف طولانی چهره‌های سیاسی در استان اصفهان رد صلاحیت شدند، کمتر کسی امید به معرفی لیست از سوی اصلاح‌طلبان داشت؛ چه برسد به این که لیست پنج نفره باشد و چهار نفر از پنج نفر در رقابت با زوج همیشگی کامران-اخوان در انتخابات پیروز شوند!
 
چه چهره‌های ملی مثل احمد خرم و مرتضی مبلغ و چه چهره‌های استانی مثل قدرت‌الله نوروزی و عباس رضایی و اکرم مصوری منش همگی در میان رد صلاحیت شده‌ها بودند. اما به مرور لیست‌های انتخاباتی منتشر شد. در میان نام‌های تایید صلاحیت شده، برای اولین بار نام مینو خالقی دیده شد؛ برادرزاده وزیر خاتمی و دانشجوی دکترای حقوق. فردی که یک بار در یک همایش جایزه‌ای برای فن بالای بیان دریافت کرده بود و در سخنرانی‌های تبلیغاتی نیز بارها و بارها توانست جمعیت حاضر و ناظر را تحت تاثیر قرار دهد.
 
مینو خالقی در میان پنج نامزد اصلاح‌طلب اصفهان کمترین تبلیغ و کمترین هزینه را کرد. در روزهایی که خیابان‌های اصلی و فرعی اصفهان با پوسترهای اصولگرایان فرش شده بود، او به کمک جوانان اصلاح‌طلب ستاد کوچکی راه اندازی کرد که در عرض یک هفته تبدیل به ستاد سومین نماینده منتخب مردم اصفهان شد!
 
حالا در روزهایی که افرادی همچون ستاد سالک از حذف مینو خالقی خوشحالند، این جوانان اصفهانی هستند که از یکدیگر می‌پرسند بر اساس چه استناد و قانونی رای آنها باطل شده است؟

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر